Трекер корисних звичок. Як визначити пріоритети самовдосконалення

Сьогодні хочу розповісти про «Трекер корисних звичок» (від англ. track – «відстеження»). Це така таблиця, схема, яка дозволяє нам відстежувати певні показники, події в нашому житті і те, як часто вони відбуваються.

Процес пізнання себе, процес зміни на краще вимагає зусиль. Для того, щоб отримати інший результат, потрібно почати щось, чого ми не робили досі.

40% наших щоденних дій – це наші звички. І те, наскільки вони корисні і продуктивні, від цього буде залежати наша продуктивність, наше здоров’я і в цілому наше життя. Для серйозних змін нам потрібно стати іншими на рівні звичок, а не тільки на рівні рішень.

Сама я використовую дану письмову практику уже третій рік і можу поділитися особливостями заповнення цього щоденного інструменту самовдосконалення.

Є багато варіантів ведення трекерів корисних звичок.

1. Трекер на місяць.

Він має просту структуру: по горизонталі – назва місяця, всі числа (а їх, як правило, 30-31), а по вертикалі – перелік звичок. Це може бути гімнастика вранці, прогулянки на свіжому повітрі, вживання води, здорове харчування, вправи для пресу, вивчення іноземної мови, читання книг тощо. Навіть такі речі, як рішучість і умиротворення можуть потрапити в цей список. Кожна людина сама для себе вирішує пріоритети.

Навпроти кожної звички ви робите позначку (хрестик, плюсик, галочку, кружечок) у той день, коли виконали цю справу.

Сенс трекера корисних звичок полягає у тому, що ви  тримаєте свій фокус постійно на тому, чого ви хочете, що для вас важливо. Головне тут – дисципліна.

Ви можете знайти готовий бланк трекера і вільно скачати в мережі:

Трекер полезных привычек
З сайта

або накреслити самостійно у вашому планері.

Мені зручніше вести трекер у своєму робочому щоденнику.

Заповнюйте таблицю корисних звичок ручкою одного кольору або застосовуйте різні кольори (мені, наприклад, так більше подобається).

Якщо в списку є пункт, якого ви не дотримуєтесь багато днів поспіль і вам за це не соромно, то зрозуміло, що дана звичка зараз для вас не актуальна. І краще на наступний місяць не включати до списку щоденних справ те, на що немає часу і сил.

Спочатку я виписувала в таблицю відстеження все, що приходило в голову.

Через кілька місяців ведення трекеру почала виділяти пріоритетні категорії: «Творчість», «Саморозвиток», «Здоров’я» та ін. Так краще зрозуміло, де необхідно докладати більше зусиль.

Головна мета цієї письмової техніки – віддавати собі звіт у тому, скільки разів певна подія або річ у вашому житті відбувається. Часто реальність і очікування не збігаються. Ви думаєте, наприклад, що за останні півроку прочитали, приміром, стільки-то книжок. Але коли ви ведете трекер і порівнюєте показник з тим, як ви собі уявляли, то часто реальність виявляється менш позитивною, ніж ваші очікування.

Ще один очевидний плюс ведення трекера – можливість щодня нагадувати собі про корисні звички, тримати увагу на них. Кожен раз, коли ви позначаєте в своїй таблиці, що ця річ сталася, або, навпаки, ставите мінус, ви зайвий раз підбиваєте підсумок і бачите, наскільки ви просуваєтеся до своєї мети.

Також трекер дозволяє нам не захоплюватися чимось в одній сфері, а рухатися і досягати в кожній з галузей, які для нас важливі.

2. Трекер настрою.

Зустрічаються трекери настрою, де людина відзначає свій емоційний стан за день (смайликом або певним кольором) і бачить картину зміни внутрішнього стану за місяць.

Одного разу зрозуміла, що хочу прослідкувати, чи дійсно я позитивна людина, як про себе думаю. Як часто у мене в житті трапляються теплі, сонячні дні, за внутрішнім відчуттям; скільки днів, важливих для серця; наскільки мої дні продуктивні. Накреслила в своєму робочому планері табличку, де за кольорами описала можливу палітру настрою.

Трекер настроения, трекер настрою

І кожен вечір біля потрібної дати прикріплюю кольорову наліпку (смайлик або зірку) в свій щоденник.

Дійсно, багато в мене «жовтих» приємних днів, часто «оранжеві» – продуктивні дні, бувають «зелені» – спокійні.

Здається, за цілий рік тільки одного разу хотіла прикріпити зірку синього кольору – через те, що одна колега по телефону мені зіпсувала настрій ввечері, перед сном. Було внутрішнє неприємне відчуття, рука потягнулась за зіркою кольору «сумно, могло бути краще». А потім я пригадала по хвилинах свій день, з самого ранку: як він починався, скільки всього доброго, неймовірного відбулося. І подумала, що одна маленька подія не може перекреслити все те хороше, що мені подарував у цей день Бог. І наліпила жовту зірку)))

3. Трекер читання.

Читаю дійсно багато. Настільки, що пам’ятати всі назви і авторів просто нереально. Як же я зраділа, коли знайшла просту можливість фіксувати кількість прочитаного у вигляді спеціальних трекерів читання.

Таких шаблонів у Всемережжі представлено дуже багато. Хтось малює у своїх робочих блокнотах трекери читання.

Трекер чтения
З сайта

Я малювати не дуже гарно вмію. Тому скачала готові бланки, які роздруковую і вклеюю у свій планер щомісяця.

Чек-лист чтения
З сайта
Чек-лист чтения
З сайта
Список прочитанных книг
З сайта

Додаю стільки шаблонів за місяць, скільки потрібно, аби зафіксувати кожну книгу, яку прочитала.

Трекер читання
Трекер читання
Трекер читання
Трекер читання
Трекер читання

До речі, до початку ведення трекеру читання навіть не здогадувалась, наскільки я насправді багато читаю. Книга для мене з дитинства – як повітря. Хіба ми помічаємо, як дихаємо? Це настільки природно, що не звертаєш уваги. Завдяки трекеру прослідкувала, що читаю в середньому від 10 до 15 книг за місяць.

4. Трекер подорожей.

Не секрет, що я багато подорожую. І по Львівській області, і по Україні. Конференції, фестивалі, авторські семінари, педагогічні читання… Трапляється по 4-6 поїздок за місяць, а то і більше. У дні моїх подорожей почала в робочий щоденник прикріпляти спеціальні наліпки.

Трекер подорожей
Трекер подорожей

Тепер мені достатньо полистати блокнот за поточний рік, або за попередній – і я одразу бачу, які місяці були найбільш продуктивними на поїздки. Можу з приємністю пригадати, де я була, які міста відвідала. Уява і пам’ять домальовують людей, з якими спілкувалась, пору року, навіть смаки (борщівський борщ, бельгійські вафлі в Янові, «божественний» чай в Яворові).

5. Трекер сну.

Дехто заводить спеціальні трекери сну, щоб виробити звичку лягати і прокидатися вчасно і спати потрібну кількість годин.

Трекер сна
З сайта

Така проста облікова система як трекер корисних звичок створює загальний стан працездатності і організованості духу. Це заряджає на продуктивну роботу, і я менше часу витрачаю на порожні справи, скажімо – двохгодинні балачки по телефону або безцільне сидіння у Всемережжі.

Поділюся простими правилами ведення трекерів:

1. Починайте з найпростіших звичок. Не ставте собі якісь складні дії, які будуть вас пригнічувати і думка про них буде вганяти вас в якийсь стрес.

2. Розділяйте свої звички на частини: наприклад, кількість випитої води (1,5 – 2 літри за день), 30 хвилин щоденного читання (або 1 година, або 10-20 сторінок), кількість вправ на прес (30-50 разів), 10 (20, 30) нових іноземних слів.

3. Виділяйте категорії для своїх звичок. Наприклад: «Здоров’я», «Проекти», «Саморозвиток» та ін.

4. Якщо ви раптом забули свою звичку і кілька днів пропустили з об’єктивних причин, швидко повертайтеся в режим.

5. Важливо не стояти на одному місці, а дійсно розвиватися і збільшувати свій потенціал. Наприклад, якщо ви собі поставили мету читати 2 книги за місяць, то через деякий час можете перейти на режим читати вже 3-4 книги на місяць.

6. Будьте терплячими!

Багато людей недооцінюють силу трекерів і кажуть: у мене немає часу, щоб вести якийсь запис, облік. Подумайте: коли ви починаєте практикувати трекери і заповнюєте їх з тією періодичністю, з якою потрібно, то ви насправді стаєте суперпродуктивними. Тому що, по-перше, ви не витрачаєте час на дурниці. По-друге, ви побачите в кінці місяця, що всі речі, які ви занесли до списку звичок, якщо і не виконуються на 100%, то на 70% точно – тобто набагато більше, якби ви їх нікуди не записували. А по-третє, у вас з’являється відчуття завершення: ви бачите свої досягнення, як ви рухаєтесь уперед, і це надає вам упевненості, спокою і потужний заряд мотивації. Отже, можна знайти 5 хвилин на відстеження свого прогресу.

Звички – це невидима архітектура нашого життя. Змінивши звички, ми зможемо змінити наше життя.

Полезные привычки, корисні звички
Healthy Lifestyle Background

Сподіваюсь, трекер корисних звичок стане вашим помічником у саморозвитку, а його заповнення перетвориться на приємний ритуал у вашому розпорядку дня.

Читайте також про інші інструменти самовдосконалення:

Творчі щоденники

Моя банка щастя

Ранкові сторінки

«Ідейник» – інструмент роботи з ідеями

П’ятибук – 5 назвичайних років вашого життя

3 thoughts on “Трекер корисних звичок. Як визначити пріоритети самовдосконалення

Add yours

  1. Анно-Маріє, дякую за навчання. З радістю запозичу у Вас корисну звичку працювати з “Трекером…”

    Подобається

  2. Дякую, Анно- Маріє, за щирі поради впорядкування життєвих навичок. Пробую вести трекери настрою і сну!

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: