Атлас нових професій. Що чекає освітян?

У рубриці “Драбина” розміщую особисті роздуми на актуальні теми, пов’язані з педагогікою, школою, сучасним уроком, учителем, учнем. Те, що хвилює мене, не дозволяє пройти осторонь, мотивує на внутрішні перетворення.

Письменник-фантаст А. Азімов писав: «Зміни, безперервні і неминучі зміни – це домінуючий фактор суспільного життя. Жодне розумне рішення не може бути прийняте без урахування того, яким світ стане у майбутньому».

Кілька років тому було проведено форсайт-дослідження найближчих перспектив, результатом якого став створений «Атлас нових професій»альманах перспективних галузей і професій на найближчі 15-20 років. При читанні цього документу навіть самі назви нових професій викликають подив. Починає здаватися, що це сторінки із сценарію до фантастичного фільму.

Наприклад, у найближчі роки з’являться такі фахівці, як проектант життя медичних установ, мережевий лікар, ІТ-генетик, молекулярний дієтолог, менеджер космотуризму. Це не означає, що такі професії дійсно будуть. Це, скоріше, приклади прогнозування.

Школа традиційно вважається дуже консервативною сферою, та, на думку творців «Атласу», освіта – один з тих секторів, який не скорочуватиметься, а буде тільки збільшуватись. Хоча розвиток технологій змушує серйозно переосмислити звичний підхід до навчального процесу.

Що ж, дорогі колеги, почитаємо, які фахівці у сфері освіти будуть затребувані найближчими роками. Мене ці професії просто вразили і викликали тремтіння.

Тренер з майнд-фітнесу. Майнд – від англ. «інтелект», фітнес – «гімнастика». Спеціаліст, який розробляє програми розвитку індивідуальних когнітивних навичок (наприклад, пам’ять, концентрація уваги, швидкість читання) – за допомогою спеціальних програм і пристроїв з урахуванням особливостей психотипу і завдань учня. Такі програми існують вже зараз – наприклад, Mind Fitness Training Institute в Вірджинії пропонує всім бажаючим 7-денний інтенсив з розвитку когнітивних навичок, а компанія Lumosity розробила більше 40 онлайн-ігор для розвитку когнітивних навичок.

Розробник освітніх траєкторій. Професіонал, що створює «маршрут» навчання конкретного учня з курсів, пропонованих освітніми установами, в тому числі доступних онлайн, а також тренажерів, симуляторів. На їх основі розробляє освітній трек з урахуванням психотипу, здібностей і цілей окремої дитини.

Ігромастер. Спеціаліст з розробки та організації навчальних ігор (ділових, історичних, фантастичних та ін.). В останні роки гейміфікація (ігрові форми навчання) стала помітним трендом освіти, оскільки гра дозволяє більш ефективно освоювати досліджуваний предмет.

Куратор колективної творчості. Спеціаліст, який збирає арт-групи для реалізації конкретного творчого проекту. У ці арт-групи можуть входити учні, творчо обдаровані у різних галузях.

Тренер творчих станів. Спеціаліст, який вміє спрямовувати учнів у «стан потоку» і в інші стани, що характеризуються підвищеною креативністю. Він також займається і розвитком усвідомленості, оскільки одне з важливих завдань митця – постійне переосмислення реальності.

Розробник інструментів навчання станів свідомості. Спеціаліст, що навчає продуктивних станів свідомості (висока концентрація, розслаблення, підвищені творчі здібності).

Координатор освітньої онлайн-платформи. Спеціаліст освітнього закладу, який має компетенції в онлайн-педагогіці і супроводжує підготовку онлайн-курсів з конкретних предметів / дисциплін, організовує і просуває конкретні курси або типові освітні траєкторії, модерує спілкування вчителів і учнів у рамках курсів або платформ.

Фото з сайту

Ментор стартапів. Це професіонал з досвідом реалізації власних стартап-проектів, що курує учнівські команди нових стартапів, навчає їх на практиці власних проектів ведення підприємницької діяльності.

Лайф-коуч. Такі фахівці пропонують учням допомогу в постановці і досягненні своїх цілей. Лайф-коучінг дає можливість реалізувати себе і досягти поставленої мети, працюючи з тими ресурсами, про які учень і не здогадувався, або недооцінював їх. На відміну від психолога, лайф-коуч не буде слухати про дитячі травми, натомість зосередиться на формуванні позитивних сценаріїв життя учня і способах їх досягнення.

Це ми раніше з вами були «вчителі». А зараз, у кращому випадку, якщо не тренер з майнд-фітнесу, так модератор, фасилітатор, тьютор, коуч, координатор, ментор.

Можна по-різному ставитися до «Атласу». Але це новий виклик освіті. Сучасна школа стає все більш практико-орієнтованою. А це означає, що акцент зміщується з теорії на реальні проекти учнів.

У переліку освітніх спеціальностей майбутнього по-справжньому радує те, що автори «Атласу нових професій» розуміють: минаючи голову вчителя, неможливо досягнути змін в освіті.

А що з приводу нових освітніх професій думаєте Ви?

Додатково по темі:

«Я – учитель!» Роздуми про одну успішну професію

Волл-пейперські технології: жарт чи гірка правда?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: