Краща книга, прочитана мною за перше півріччя 2019 року. Приглядалася до неї давно. Але до рук взяла нерішуче і неохоче. Невідомий сучасний норвезький письменник Кетіль Бйорнстад, до того ж композитор і піаніст. Назва роману – тонка і інтригуюча: «До музики». А я сама – з родини музикантів, і класичні мелодії з дитинства були основним фоном мого життя.
Та сумніви виявились безпідставними. Яскравий емоційний світ людей, пов’язаних з музикою: юних піаністів і досвідчених артистів сцени.
Конкурси, амбіції підлітків. Трагічні долі талановитих особистостей.
Головний герой Аксель Віндінґ – піаніст з чутливою душею. Його мама мріє, щоб він зіграв на конкурсі твір Дебюссі «Місячне сяйво». Після її смерті хлопець вирішує: «Гратиму Дебюссі для неї, у якому б вимірі вона не перебувала».
Його старша сестра Катріне, яка прогулює школу і вештається цілими днями у пошуках себе.
Аня Скууґ, дівчинка-сусідка, в яку закоханий Аксель. Теж талановита піаністка. Загадкова, худорлява, мовчазна.
Худий, блідий і щуплий учитель музики Сюннестведт, не здатний чогось навчити Акселя.
Видатна вчителька музики Сельма Люнґе, яка поєднує красу і талант.
У романі багато образів-символів: вільшаник, водоспад, течія, вино, нудота, картина Мунка «Сонце», рояль, музика сама по собі.
«Музика, лише музика, є єдиним моїм сенсом у житті», – каже Аксель.
У творі повно назв класичних творів: «Революційний етюд» Шопена, «Нічний Гаспар» Равеля, Брамс, Чайковський, сонати Бетховена. Хлопець слухає ці мелодії, живе ними, визнаючи: «Музика – великий мамин дар мені».
Виступаючи на конкурсі юних музикантів, Аксель думає не про перемогу, а про те, як під його руками має звучати інструмент: «Я повинен показати душу… Я можу зворушити їх такою собі банальною меланхолією, заспокоїти їхні здуті животи й розбурхані серця ніжним звучанням, стриманістю, шляхетністю».
Сторінки про музику написані з любов’ю, пристрастю і майстерністю.
І все ж у Кетіля Бйорнстада вийшла нордична історія з нордичним настроєм. І з драмами. Підлітки, що прагнуть самостійності і слави, не витримують зустрічі з цінностями сучасного суспільства. «Можливо, не такі ми вже й дорослі. А просто душевно скалічені».
Читайте також:
Андрій Любка. Збірка оповідань “Саудаде”
Роман Аньєс Мартен-Люган “Щасливі люди читають книжки і п’ють каву”
Дякую за нову книжкову презентацію. Я нещодавно була на зустрічі-презентації нового видання Михайла Слабошпицького “Партитура на три голоси” — це духовні портрети трьох Кисельових: Володимира, який написав відому повість “Дівчинка і птахоліт”, Леоніда — талановитого поета, який дуже рано пішов із життя, Сергія — автора багатьох резонансних журналістських розслідувань. Вірші Леоніда покладені на музику, їх неймовірно виконує Ольга Богомолець. Можливо, Вас теж зацікавить ця книга. А ще зичу веселкового літа!
ПодобаєтьсяПодобається
Пошукаю книгу. Думаю, у бібліотеці Стефаника вона має бути. Дякую, дорога Наталіє Вікторівно! Ви молодець, що відвідуєте такі цікаві заходи. І вам веселкового і сонячного літа!
ПодобаєтьсяПодобається