Веселкові ідеї для уроків. #53 «Літературна дегустація»

Дегустація – визначення на смак якості продукту. А як щодо того, щоб спробувати на смак … книги? Оцінити їх якість, комерційну і споживчу цінність?

Літературна дегустація популяризує книги різної тематики, значно розширює світогляд читачів.

Мета такого заходу – задовольнити духовні смаки учнів, насолодитися книжковими новинками і вишуканими літературними «стравами», отримати заряд позитивних емоцій та гарного настрою.

Учасники літературної дегустації виконують різні ролі:

Шеф-кухар та ідейний натхненник дегустації (ведучий, організатор заходу; як правило, учитель літератури та бібліотекар).

Офіціанти – подають на столи гостям замовлені книги або буклети-пам’ятки, читаючи уривок з твору, що значиться в меню.

Кухарі – пригощають присутніх своїми стравами, приготованими за рецептами письменників, і рекомендують для читання свої улюблені твори.

Гурмани – любителі і знавці художньої літератури; книжкові ласунки.

Дегустатори – гортають анонсовані книги, знайомляться з тематичними буклетами, читають уривки з книг, оцінюючи авторів і твори, обирають для читання ту чи іншу книгу.

Організовується літературна дегустація у формі меню, яке складається з п’яти і більше страв.

Варіант книжкового меню:

«Золотий фонд» – твори класичної літератури, перевірені часом і любов’ю читачів.

«Національна кухня» – книги українських авторів.

«Гарячі страви» – книги, відмічені міжнародними книжковими преміями; книги-відкриття; книги, які вперше вийшли українською мовою тощо.

«Порція щастя» – книги про любов, про сенс життя, щастя.

«Спекотне під гострим соусом» – детективи, пригоди.

«Асорті» – знайомство з книгами різних жанрів і напрямів (художня література, філософія, популярні книги з психології та ін.).

«Морський коктейль» – японська літературна екзотика (Ясунарі Кавабата, Харукі Муракамі та ін.).

«Делікатес» – презентація книжок оригінальних і самобутніх (Елізабет Гілберт «Їсти, молитися, кохати», Ігор Коларов «Агі і Емма», Анна Гавальда «35 кіло надії», Софія Андрухович «Фелікс Австрія», Андрій Любка «Саудаде» тощо).

«Десерт» – книги для легкого читання, вірші, оповідання.

Бліц-конкурс «Книжкове бістро» – вікторина на знання сучасних авторів, книжкових новинок, переможців відомих літературних нагород.

У додаток до книг літературна дегустація містить атрибути справжнього кафе: присутні розсаджуються за сервірованими столиками по 4-6 осіб, пригощаються ароматним чаєм або запашною кавою в елегантних філіжанках, тістечками. Презентація книжок може супроводжуватися демонстрацією буктрейлерів. Всім присутнім висловлюється побажання приємного книжкового апетиту.

Різновиди літературної дегустації.

Книжкове кафе (бібліо-кафе) – форма заходу, побудованого за типом кафе, де в меню замість блюд подаються книги (автори).

Гурман-вечір аматорів певного жанру (детектив, фантастика, фентезі, психологічний роман тощо) – вечір, присвячений певному жанру літератури, підготовлений з урахуванням підкреслення («смакування») кращих ознак даного жанру.

Літературна гра «Дегустатори». Учасникам гри – командам читачів – демонструється на екрані і зачитується вголос 10 уривків різних художніх творів без зазначення автора, жанру і назви книги. Завдання гравців: оцінити текст за десятибальною шкалою (наскільки хочеться читати далі) і спробувати вгадати жанр і час написання книги, а також стать автора.

Після кожного уривка у команд є 5 хвилин на обговорення того, що за уривок це міг би бути: схвалюються як аргументи, так і інтуїція. Кожній команді видається анкета, що складається з граф: жанр, епоха, стать автора, місце для коментаря та оцінки.

По закінченні гри підбиваються підсумки – визначається найпопулярніший текст, розкриваються назви книг та їх автори, а команда, яка вгадала найбільше книг, отримує приз.

Головна мета заходу – зрозуміти, як читач вибирає книгу, і наскільки важливі в цьому виборі ім’я автора, обкладинка і жанрові особливості. А комусь з учнів пощастить відкрити для себе щось нове.

Літературний обід у бібліотеці – нетрадиційна зустріч у бібліотеці за літературними новинками.

Літературна слайд-галерея «Книжкові красуні». Герої такої зустрічі – жіночі персонажі української і зарубіжної літератури.

День підвищеного книжкового апетиту – огляд цікавих книжок, літературних новинок.

Більше веселкових ідей – у посібнику «Як зробити смачний, ароматний, кольоровий урок».

Смачних і незабутніх вам літературних зустрічей!

Можливо, вам також сподобається:

20 веселкових ідей для уроків. Частина І

20 веселкових ідей для уроків. Частина ІІ

Уроки-подарунки

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: