Усе цифрове лякає “людей книги”. Розкажу про свій досвід освоєння і використання на уроках хмарок слів.
Хмарки слів, або хмарки тегів (англ. – word cloud), – надзвичайно популярний різновид текстів “нової природи”.
Це візуальне подання ключових слів, міток.
Враховується шрифт, колір, напрям слів (прямо, по діагоналі, горизонтально, вертикально), сам образ, на який накладається потрібна інформація. У результаті маємо симпатичну “хмаринку”, яку можна розглядати і вичитувати смислове навантаження.
Найчастіше чуємо від учителів: “Нема коли бавитись на уроці”, “У мене в класі немає техніки”. Але ми маємо розмовляти з поколінням “люди екрану” на зрозумілій для них мові – на цифровій мові.
Отож, я свої страхи перед “цифровою грамотністю” заховала подалі, і зареєструвалась на сайті Word Art (https://wordart.com). За 30 хвилин навчилась створювати хмарки слів, і мені це навіть сподобалось!
Тепер, коли мені потрібна хмарка слів до нової теми, на її створення витрачаю 3-5 хвилин. Новий файл скачую і роздруковую. (Так, у мене теж не на кожному уроці є техніка.)
Готове зображення має привабливий візуальний ефект, фокусує увагу дітей і сприяє найкращому запам’ятовуванню теми.
Варіанти використання:
- Вивчення біографій письменників (задаю факти, дати, назви творів, а діти за даними словами мають скласти розповідь про автора).
- Ключові цитати з твору або афоризми (учні повинні скласти з поданих слів цитату і пояснити її).
- Вивчення віршів (розповідаючи вірш напам’ять, можна підглядати у хмаринку слів, створену з тексту вірша).
- Знайдіть зайве (перелік героїв твору, або деталей, серед яких є зайві).
До речі, моя знайома вчитель інформатики з малокомплектної школи, де немає смартдошки, створює хмарки слів з дітьми на звичайній дошці за допомогою крейди! Вона малює великий контур-образ (серце, хмара, сонце, рука, квітка), а далі діти по одному виходять до дошки і вписують слова по темі – як хочуть: по діагоналі, по вертикалі, по горизонталі, вгорі, внизу, в правому куточку, в лівому.
Було би бажання!..
Додатково по темі:
Хмарки слів. Вивчаємо біографії зарубіжних письменників
Напишіть відгук