22 освітні тренди в 2022 році

Щороку восени я систематизую інформацію про освітні тренди.

Нагадаю: тренди – це основні тенденції, куди рухається світ і освіта. Хочеться залишатися в курсі останніх новин з даної теми.

Зробила корисну добірку «22 освітня тренди в 2022 році». Це моє власне дослідження теми.

Отже, познайомимося разом, що є серед головних загальносвітових сучасних тенденцій.

1. Тотальна цифровізація

Це важливий тренд сучасної освіти, який точно залишиться надовго з нами – цифровізація, онлайн-навчання. До цього явища відноситься не тільки перехід на дистанційне навчання, але також збільшення ролі мобільних технологій та створення цифрового середовища для вчителя та учнів.

Основна причина відходу навчання у цифровий світ – глобалізація, пандемія коронавірусу, воєнний стан в Україні, суттєве зростання учнів і студентів. Університетам набагато простіше запустити курси в інтернеті, аніж прийняти на очне навчання всіх бажаючих.

Від простих відеолекцій вчителі перейшли до ефективніших форматів роботи, які передбачають активну взаємодію учасників освітнього процесу, використання різних онлайн-платформ та онлайн-інструментів для навчання.

2. Активна проєктна робота

Реальне життя чекають від вчорашніх випускників не теоретичних знань, а практичних навичок. Педагоги менше витрачають часу на пояснення, а більше організовують групову активність і проєктну роботу.

Плюси такого підходу:

• учні отримують живий досвід;

• навчаються критично мислити і розв’язувати проблемні завдання;

• на практиці відпрацьовують отримані знання та навички;

• шукають творчі рішення;

• краще засвоюють інформацію;

• навчаються спілкуватися та співпрацювати з іншими;

• підтримують високий рівень мотивації до навчання.

3. Безперервне навчання, або Lifelong Learning

Це даність, без якої неможливо уявити життя сучасної людини. Інформація оновлюється з величезною швидкістю, з’являються нові технології, зростає попит на невідомі професії. Все це змушує нас постійно навчатися, щоби просто підтримувати потрібний рівень компетенції.

Суспільство розвивається шаленими темпами, і педагоги, щоб іти в ногу з часом, повинні володіти вміти мобілізувати свої сили і можливості, щоб не опинитися на околицях цього розвитку.

4. Учень – співавтор процесів навчання та викладання

Розвиток альтернативних шкіл та освітніх проєктів будується на протиставленні «традиційному», безрадісному навчанню. Отже, пріоритет надається створенню позитивної атмосфери, аналізу чуттєвої сфери учнів, удосконалюються форми зворотного зв’язку.

Освіта – це не лише освоєння навчальної програми. Це стосунки між людьми, насамперед між учнем та вчителем.

Саме цей досвід взаємодії різних особистостей «утворює» у дитині щось нове, чого раніше у нього не було: знання, інтерес, захопленість, прагнення, розуміння себе та своїх можливостей.

І в цьому сенсі, якщо вчитель вибудовує такі відносини, що розвивають, зі своїми учнями, то учень неодмінно є співавтором освітнього процесу.

5. Робота з настроєм учня для більш ефективного навчання

Учень, який на даний момент не має чіткого запиту на результат навчання, активно реагуватиме на позитивні моменти в процесі отримання знання.

Уроки, на яких учні відчувають позитивні емоції, краще запам’ятовуються. Розвиток театральних практик, антропопрактики, актуалізація турботи про себе – мають попит з боку дітей.

6. Вдячність як педагогічний підхід

Вдячність – це насамперед внутрішній вибір людини, її реакція на середовище, на людей. Здатність бачити прояви, за які хочеться бути вдячним, дозволяє налагоджувати стосунки, скоротити дистанцію, покращити власний стан та підвищити діяльну енергію людини.

Що ви робите частіше: дякуєте своїм дітям за успіхи, чи вказуєте їм на помилки? Одне з ключових завдань педагогіки – виховання впевненості у своїх силах та відчуття корисності від виконаної роботи.

Вдячність як педагогічний підхід допомагає учням поліпшити відносини з вчителями та однолітками, глибше усвідомити свою роль у навчальному середовищі та підвищити свою зосередженість на навчанні.

Це один із найперспективніших, найстійкіших і найгуманніших підходів у галузі освіти. Проте формальний підхід до цього може спричинити негативний результат.

7. Візуалізація

У сучасному світі учням досить складно концентруватися та довго утримувати увагу. Тому, щоб утримати увагу дітей, доведеться постаратися.

Візуалізація інформації дозволяє поєднати текстовий коментар із зображенням, а це, як ви пам’ятаєте із психології, 60% засвоєння.

Візуалізувати можна все: будь-яку теорію, процес, історичну подію, інструкцію, портрет тощо. Вона є основною при створенні презентацій.

Формати візуалізації різноманітні: інфографіка, комікси, інтелект-карти, відеоскрайбінг – короткі яскраві відеопояснення, які супроводжуються схематичними малюнками.

Основні три вимоги до використання візуальних засобів: простота, ясність, гармонійність.

8. Гейміфікація

Гейміфікація – це освіта у розважальному форматі, у формі гри. Саме ігрові механіки неабияк мотивують учнів виконувати домашнє завдання, проходити навчальні тести, розуміти складні теми та краще орієнтуватися у вивченому матеріалі.

Наукові парки, веб-квести, анімовані навчальні ролики, буктрейлери, емодзі-історії – це могутні засоби для формування компетентностей.

Важлива суть – розповідь доступною і зрозумілою мовою, з інтеграцією елементів розваги, ігор і навчання. «Вчися граючи!» –  основне гасло  гейміфікації в навчанні.

З’явився навіть особливий термін – edutainment, який поєднує в собі поняття «навчання» (education) та «розвага» (entertainment).

9. Підвищення інтерактивності освіти

Можливості сучасних цифрових технологій призводять до нових форм комунікації та взаємодії учасників освітнього процесу. І ці комунікації стають дедалі різноманітнішими, багатоканальнішими, персоналізованішими.

Інтерактивне навчання перетворюється на базовий інструмент  освітнього процесу, додає в процес навчання  візуальний і кінестетичний канал сприйняття інформації.  Смарт-дошки, мультимедійні екрани, електронні книжки, онлайн-дошки, чат-боти, гейміфіковані відео, електронні мапи та лінії часу – усі вони допомагають розширити швидкість сприйняття інформації учнями. Сучасне покоління чудово адаптоване до таких технологій. Це можливість стерти кордони між навчанням і повсякденним життям та сприймати інформацію природно, без нав’язування.

10. Мікронавчання

Основна ідея цього тренду – знання потрібно подавати дозовано, невеликими порціями. І дорослі, і діти швидше засвоюють новий матеріал, якщо він розбитий на невеликі блоки протяжністю 3-5 хвилин. Навчання за маленьким крокам нагадує відому метафору з тайм-менеджменту: «Слона треба їсти по частинах».

Короткий формат стимулює бажання навчатися та не викликає відторгнення.

Мікронавчання – навчання конкретному вмінню, навички, не даємо все одразу. Тільки одна навичка! Формат подачі інформації різноманітний – інтерактивне відео, інфографіка, вікторини, ігри тощо.

У мікронавчанні діє формула: 1 модуль – 1 думка – 1 навичка. Іншими словами, 1 відео на 5 хвилин повинно розкривати 1 думку і давати учню інструменти для розвитку однієї навички.

Замовити посібники Анни-Марії Богосвятської:

Докладніше (натискайте сюди…)

11. Адаптивне навчання

Основне завдання адаптивного навчання – розробка індивідуальної освітньої програми для кожного учня. При складанні такої програми до уваги береться бажання дитини поліпшити певні знання.

Також при адаптивному навчанні постійно відстежуються чинники, що впливають на успішність навчання. Учитель підбирає оптимальний формат матеріалів, намагається утримати інтерес учня протягом всього курсу.

У цілому, адаптивне навчання дозволяє знайти золоту середину між способом викладання і потребами кожного учня в отриманні потрібних їм знань і досвіду.

12. Асинхронне навчання

Формат навчання, коли контакт між учнем і вчителем здійснюється з затримкою у часі. Зазвичай учитель готує і структурує матеріали для вивчення заздалегідь, а учні отримують до них доступ і навчаються, як правило, за вільним графіком. Це чудовий підхід, який дарує більше свободи і учням, і вчителям.

Асинхронний режим дає учням можливість працювати над навчальними завданнями у своєму темпі. Немає необхідності намагатися з останніх сил наздогнати клас, можна спокійно приділити більше уваги темі, яка видалася складною.

Однак асинхронне навчання неможливе без самодисципліни та вміння керувати часом, тому підійде воно не всім дітям.

13. Пріоритизація

Цете, що дозволяє визначити важливість, першорядність завдань. Сьогодні педагоги,  діти, батьки отримують багато інформації, в тому числі й освітнього контенту, і  потрібно якимось чином зрозуміти, що з цього важливе, а на що можна не звертати уваги.

Після того, як  це стає зрозумілим, результати пріоритизації потрібно закріпити або задокументувати: розставити в порядку пріоритету або наділити особливими властивостями.

У майбутньому більш цінними працівниками будуть не ті люди, які  багато знають, а ті, які володіють мобільністю, вміють швидко переорієнтовуватись  під нові умови, володіють навичками здобувати знання впродовж життя та приймають  нестандартні рішення.

14. Проактивність

Як самому стати центром змін у світі, в освіті, в особистому житті?

Як перейти від вимушених змін до керованих?

Як обставини перетворювати на можливості?

Проактівность – це не зовсім про активність)) Процитую Джима Рона, тренера з особистого розвитку: «Ви повинні самі відповідати за себе. Не можна змінити обставини, пори року, напрямок вітру, але можна змінити себе самого».

Бути проактивною людиною означає, що ви усвідомили свої глибинні цінності та цілі і дієте згідно зі своїми життєвими принципами, незалежно від умов та обставин.

Ви є центром тих змін, які відбуваються навколо вас!

Стівен Кові в книзі «7 навичок високоефективних людей» назвав проактивність однією з необхідних навичок успішної людини.

15. Якісні спільноти та клуби 

Більшість експертів бачить свій ефективний розвиток у безперервному спілкуванні з однодумцями – цьому відповідає формат спільноти в месенджерах, соцмережах чи живому форматі.

Мій Телеграм-канал «Сильні крила» цілком вписується у названий тренд:

При створенні таких об’єднань важливий доступ до думки досвідченіших колег-наставників та можливість швидко отримати відповідь на своє запитання.

У часи повномасштабної війни, на диво, розквітли книжкові спільноти і онлайн-клуби. Люди читають попри все, обмінюються враженнями. Я, для прикладу, підписана на книжковий Телеграм-клуб «Overbooked», звідки дізнаюсь не тільки про новинки читання, але й можу долучитися до обговорення.

16. Soft skills – навички майбутнього

У майбутньому найбільш цінними працівниками будуть не ті люди, які колись багато вивчили, а ті, які вміють ефективно підлаштовуватись під нові умови, навчатися протягом життя та знаходити нестандартні рішення. Академічних навичок, необхідних для ефективної навчальної діяльності, вже недостатньо.

Людині, яка мріє досягти успіху в професії, варто безперервно розвивати і прокачувати як жорсткі навички (hard skills, або професійні навички), так і гнучкі (soft skills), зокрема:

– критичне мислення,

– креативність,

– вміння працювати в команді,

– лідерство,

– тайм-менеджмент,

– вміння вирішувати проблеми та ін.

Тому якщо вчитель хоче виховати учнів успішними, необхідно активно розвивати саме ці навички.

17. STEAM-освіта 

STEAM = Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics – природничі науки, технологія, інжиніринг, мистецтво, математика.

Інколи до цієї абревіатури додають R (STREAM) – Reading+WRiting, що означає збагачення природничо-математичної освіти ключовими компонентами читання та письма.

Однозначно, що вивчення теми комплексно, це запорука не тільки розвитку критичного мислення та засвоєння базових навичок і методів наукового дослідження, а й закріплення у дітей природної цікавості до дослідження світу.

З 1 вересня 2022 р. в школах України читають варіативний міжгалузевий інтегрований курс «SТEM. 5-6 класи».

Скоро ми побачимо ще більше класів, обладнаних для STEAM-інформатики чи біології, запит на вчителів, які викладають та інтегрують цей підхід у програму. 

STEAM-підхід до навчання дозволяє готувати дітей до професій майбутнього. Існує  навіть Національний день STEAM – 8 листопада.

18. Agile і Scrum-технології

Серед тенденцій сучасної освіти не лише нові формати, а й підходи до методик організації навчального процесу. Один із них – це впровадження принципів Agile та Scrum-технологій.

Скрам – це методика, за якою одна чи кілька самоорганізованих команд (до 7 осіб) створюють продукт поетапно, частинами. У скрамі є система ролей, подій, правил та артефактів.

Методологія Agile навчає учнів давати собі постійний зворотний зв’язок, відповідально ставитися до кожного етапу та підтримувати високу мотивацію.

Agile та Scrum в освіті дозволяє розбити навчальний процес на короткі відрізки, посилити командну роботу над проєктами та постійно відстежувати результат навчання.

19. Прагнення спрощення

У житті людей і так багато складнощів, тому всім хочеться, щоб у навчальній програмі був максимально інтуїтивний інтерфейс, зрозумілі правила, прозора система мотивації та легкість спілкування. А в контексті навчання – лише те, що має пряме відношення до результату учнів.  

20. Чат-боти для навчання

Чат-боти – один із нових інструментів у навчанні. Вони володіють функціоналом, що дозволяє відповісти на запитання учня і поставити власні запитання, а також допомагають учню освоїти навчальний матеріал навіть у відсутності вчителя. Чат-боти здатні пояснити базові правила, вказати місце в підручнику або покликання в інтернеті, надсилати нагадування та проводити невеликі опитування.

З ними процес навчання стає цікавішим, але навряд чи глибшим.

21- 22. Віртуальна і доповнена реальність (VR та AR технології)

Це один із найцікавіших освітніх трендів, що повністю змінює уявлення про навчальний процес. Віртуальна (VR) і доповнена (AR) реальність дозволяють додати до навчання елементи гри та інтерактиву, зробити його наочнішим і, безперечно, більш цікавим.

Ці технології створюють середовище для навчання, яке практично неможливо організувати іншими способами. Вони створюють можливості дистанційної взаємодії з об’єктами, які недоступні в інших умовах, подорожей у часі, можливість одночасної взаємодії з фізичними та віртуальними об’єктами із застосуванням AR, можливість дистанційного спілкування з іншими людьми.

Вчителі ж отримують завдяки віртуальній та доповненій реальності чудову можливість подавати складну теорію просто та цікаво, мотивувати учнів до навчання та просто зробити уроки цікавішими. І для цього вистачить навіть одного смартфона.

***

Ось така у мене цього року вийшла підбірка освітніх трендів. Щось залишилося з попереднього року, щось з’явилося нове.

Будьте сучасними, будьте обізнаними, самі створюйте освітні тенденції!

Можливо, вас також зацікавить:

Новинка! Інтерактивна презентація “40 цифрових технік формувального оцінювання в 5-6 класах НУШ”

Новинка! 10 інноваційних матеріалів до нового навчального року 2022-23

Новинка! Частина ІІ: Воркбук “50 сучасних стратегій залучення учнів до читання”

“Українська веселка”, “Єдність”, “Пробудження духу” та інші розминки для уроків

*

Підписуйтесь на мій Телеграм-канал “Сильні крила”:

Підписатися…

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: