Інноваційні прийоми викладання літератури (української, зарубіжної) в 5 класі НУШ

Не пройшло і 4 роки, як реформа НУШ дійшла до 5 класу. І хоча ми, філологи, мали достатньо часу приготуватися, налаштувати свідомість, начитатися документів і методичних рекомендацій, все одно відчуття, що “не готові” або “частково готові”, “що робити???”.
Знайомі думки?)
Ми знаємо, що 1 вересня 2022 року до нас прийдуть діти нового покоління, щирі, відверті, активні, які вміють вільно висловлюватись.

Наше завдання – бути для цих дітей сучасними! Говорити сучасною мовою, використовувати завдання з сучасними реаліями, пропонувати цікаві захопливі вправи.

Поділюся деякими ідеями і завданнями, які я розробила для уроків літератури – української і зарубіжної (або інтегрованого курсу літератур). Ці вправи оформлені у вигляді робочих аркушів, кожен із яких ви можете роздрукувати по кількості дітей у класі.

Наприклад, вправа “Геолокація твору”

Завдання: опишіть і дослідіть використані автором основне і другорядні географічні місця дії твору. Ви можете врахувати наступне у своєму письмовому звіті: як описуються фізичні умови? Який період дії твору? Чи важливий час? Як обстановка і місце дії впливають на настрій оповіді?

Шаблон завдання:

Вправа “Що в імені?”

Завдання: вивчіть походження імен 4-х персонажів із щойно прочитаного твору. Знайдіть кожне з цих імен в інтернеті, аби побачити, що вони означають. Використовуйте кілька різних веб-сайтів для кожного імені, щоб дізнатися, чи є різні значення. Напишіть нижче значення імені з короткою відповіддю, яка пояснює, чи підходить це ім’я персонажу.

Шаблон завдання:

Усього на сьогодні є 100 таких вправ, зібрані у два воркбуки “50 сучасних стратегій залучення учнів до читання”: частина І та частина ІІ:

Воркбук, частина І, зміст:

Воркбук, частина ІІ, зміст:

Завдання розраховані на учнів 4 – 11 класів та підійдуть для використання за будь-яким програмовим твором з літератури. Вправи прості у використанні, з інструкціями для дітей. Ви зможете роздрукувати і розмножити завдання для кожного учня в класі.

Це ідеї для 100 ваших неповторних уроків з розвитку уважного вдумливого читача, з багатою уявою, захопленого процесом літературного пошуку, залученого до розгадок авторського задуму.

Кожна сторінка воркбуку – цікаве інтригуюче завдання на один аркуш, з малюнками і креативними схемами. З їх допомогою учні легко і з задоволенням аналізують структурні елементи художнього твору, досліджують і характеризують персонажів, вишукують деталі і символи в тексті, глибше розуміють твір, вдосконалюють навички креативного письма – в цілому розвивають читацьку компетентність.

Вашим дітям дійсно сподобається їх виконувати!

До того ж ці ресурси створені сучасною мовою, зрозумілою дітям, з використанням реалій ХХІ століття, що робить воркбук дійсно актуальним і затребуваним інструментом на ваших уроках.

👍 Із відгуків 👍

✍️ “Я в захваті від Ваших воркбуків! З нетерпінням чекаю зустрічі з дітьми, щоб реалізувати такі діаманти ідей)))» (Наталія Качмар)

✍️ «Всі завдання вразили, хочеться скоріше використати на уроках. Дуже дякую за Вашу працю». (Литвин Ольга)

✍️ “В одному документі стільки заготовок, які дууууууже довго треба було б збирати окремо, як намистини)), – це велика праця. Не було такого завдання, яке не хотілося б впровадити в роботу”. (Юлія Краска)

✍️ “Незамінний інструмент для роботи з учнями ХХІ століття! Уявляю запал дітей, коли вони виконуватимуть завдання “Тату персонажа”, “Переказ веселки”, “План вечірки”, “Паралельна реальність”!!! Велике спасибі!!!” (Олена Проць)

✍️”Я захотіла на роботу і якнайшвидше застоcувати всі ті чудові методи та інструменти. Важко виділити щось, що особливо вразило, бо абсолютно всі розробки оригінальні та цікаві”. (Ганна Юзич)

Бажаю вашим учням любові до читання і захопливих уроків літератури!

Можливо, вас також зацікавить:

10 інноваційних матеріалів для нового навчального року 2022/23

“Українська веселка”, “Єдність”, “Пробудження духу” та інші розминки для уроків

Електронний посібник “50 смачних ідей для уроків”

Групова робота для онлайн-навчання: креативна онлайн-сесія

*

Підписуйтесь на мій Телеграм-канал “Сильні крила”:

професійні поради для вчителя, ролики-розминки, рубрика “Онлайн сервіси та інструменти вчителя”, картка дня “Дозвольте собі”, обмін досвідом, педагогічні квести, креативні марафони та ін.

Підписатися…

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: