5 головних навичок «цифрового» вчителя

Нове покоління дітей вимагає нових умінь учителя.

28 квітня 2021 року я поділилася своїми міркуваннями з цього приводу під час вебінару «П’ять головних навичок «цифрового» вчителя», організованого творчим об’єднанням «Соняшник».

Говорячи про сучасний потенціал вчителя, ми з вами неодмінно приходимо до розуміння, яким необхідно бути педагогу в сучасному суспільстві, щоб бути успішним, щоб у нас усе виходило, щоб ми отримували задоволення від власної діяльності, від спілкування з дітьми, щоб робота приносила радість. І ми говоримо про навички ХХІ століття.

Велика увага педагогічної спільноти спрямована на термінове формування нових цифрових навичок. До введення дистанційного навчання під час режиму самоізоляції більшість педагогів уже використовували цифрові ресурси. Проте ситуація показала, що онлайн-освіта – це абсолютно новий формат роботи.

Цифрова освіта – це освіта та навчання за участю комп’ютерів. Педагог змушений працювати в принципово новому, цифровому, середовищі. Істотно при цьому змінюються професія вчителя, структура, зміст і якість всієї освіти, взаємодія з учнями, іншими вчителями, адміністрацією, батьками.

Неможливо відчувати себе комфортно в професії, відчуваючи страх власної некомпетентності в ключових професійних питаннях.  

Які ж навички вчителя цифрового століття? Хочу виділити п’ять головних, ключових, які є фундаментом для формування інших умінь.

1. Відкритість до нового

Мається на увазі насамперед відкритість до нових знань, нових людей, нових технологій, експериментів, досвіду. Ніколи не закривайтеся. Не кажіть: «Я можу провести урок з ганчіркою, крейдою, і не потрібні мені ваші інновації». Вірю, що можете. Але для того, щоб якість освіти все-таки підвищувалась, щоб ви відчували, що йдете в ногу з часом, що ви ведете за собою своїх дітей, необхідно відкриватися новому.

Візьмемо ситуацію з пандемією: той, хто був відкритий новому, не відчув особливо змін, тому що виробилася звичка довіряти новому, використовувати це нове, пробувати, не боятися, просити допомоги у тих, хто може допомогти, у тих, хто трохи вперед пішов.

У педагогіці поняття «нове», «інновація» більш широке, ніж у повсякденному житті. Це осмислення педагогом власної діяльності, аналіз цієї діяльності, вибудовування певних кроків для покращення якості освіти. Це зміни в технологіях і в змісті освіти. Це створення і поширення цих технологій. Це насамперед зміна свого внутрішнього світу.

2. Робота з доступними можливостями

У кого з вас була така ситуація, коли не просто десятки, а сотні нових освітніх платформ, онлайн-інструментів, генераторів, ресурсів вас манять: «Обери мене, обери мене»? І ви хвилюєтеся і втрачаєте багато сил через те, що не встигаєте опановувати все нове, що з’являється.

Усі ми сьогодні страждаємо від професійної завантаженості.

І тут важливо зрозуміти: нам не потрібно все, що є на освітньому ринку. Не кожна школа може дозволити собі VR-гарнітуру, професійний Zoom. Але «цифровий» учитель легко знайде на уроці застосування звичайного смартфону і безкоштовних сервісів.

Правда у тому, що сьогодні кожен клас – комп’ютерний. Ми вже не забираємо учнів з предметного кабінету (наприклад, кабінету зарубіжної літератури) до кабінету інформатики. У кожної дитини і вчителя є смартфон – міні-комп’ютер, з яким ви пропонуєте будь-яку онлайн-активність: тести та інтерактивні вправи в Kahoot або LearningApps, опитування в Mentimeter, швидкий пошук потрібної інформації через QR-код.

Процитую майстра з бойових мистецтв Брюса Лі: «Я не боюся того, хто вивчає 10 000 ударів. Я боюся того, хто вивчає один удар 10 000 разів».

Для себе я обрала три функціональні онлайн-інструменти, що «закривають» мої основні запити і потреби: відеоконференція Zoom, онлайн-дошка Padlet, платформа графічного дизайну Canva.

Zoom:

 • демонстрація екрану;
 • активності в чаті;
 • реакції;
 • функція «коментир» (малювання, мітки);
 • робота в групах (сесійних залах);
 • опитування;
 • загальна вправа.

Padlet:

 • збір інформації на певну тему;
 • майданчик для розміщення навчальних матеріалів;
 • складання списків;
 • робота з мапою;
 • опитування;
 • загальна вправа;
 • інтерактивний словник;
 • спільне домашнє завдання.

Canva:

 • презентації;
 • оформлення цитат;
 • закладки для книг;
 • обкладинки на книги та антибуки;
 • комікси;
 • інтелект-карта;
 • бінго;
 • чек-листи;
 • тощо.

Головне – не кількість інструментів, а вміння проявити креативність і зрозуміти, як використовувати доступні засоби з максимальною користю.

3. Використання інтерактивності

Ми маємо стислі терміни навчання і великий обсяг одержуваної інформації. Тож одне з головних завдань для нинішнього вчителя – зробити процес навчання цікавим для учнів, динамічним і сучасним.

Поділюся з вами технікою «Пісковий годинник», яку використовую сама і раджу іншим.

Правила дуже прості: кожні 3 хвилини уроку ви маєте щось запитати в учнів, активувати їх увагу, попросити відреагувати на ваше завдання, запитання, інформацію, дати зворотний зв’язок. Це може бути відповідь у чат (поставити «плюсик» або знак оклику, написати цифру або якесь слово), реакція (наприклад, у Zoom є набір реакцій: вподобайка, оплески, серце, фейєрверк), графічна позначка (додаткові функції коментувати і малювати прямо на слайді вашої презентації, виведеної у режимі демонстрація екрану).

Для вироблення навички спочатку вам може знадобитися справжній пісковий годинник на 3 хвилини, який ви перегортатимете.

Ваші учні звикнуть до інтерактивності і практики постійно надавати зворотний зв’язок, і не сприйматимуть ваші уроки як «голова на екрані, що говорить».

Навпаки, різноманітність можливостей інтерактиву для покоління з кліповим мисленням – це вміння говорити з сучасними дітьми на їхній мові.

4. Екологічність викладання

Екологічне онлайн-навчання? Саме так.

Сучасна екологія стає частиною глобального мислення, перетворюється із спеціальної області в міждисциплінарну. Екологія мислення, екологічна психологія, екологічна культура сучасної людини, екологічно здоровий стиль мислення – ці та подібні висловлювання перетворилися на прикмети нашого часу.

Екологічність навчання – це звернення до природних, властивих людині від природи способів, методів і каналів сприйняття інформації.

Це хвилинки здоров’я під час дистанційних уроків (гімнастика для очей, вправи для хребта і шиї, нейрогімнастика), активізація різних сенсорних каналів, дотримання гігієнічних вимог уроку, організація зони комфортного мислення під час засвоєння нової інформації, візуалізація навчальної інформації, безпека від перевантажень, чужорідної та непотрібної учню інформації, чергування видів роботи з активізацію правої і лівої півкулі головного мозку, чергування фаз активності, азарту і відпочинку, пробудження в дітей позитивних високих переживань і почуттів тощо.

5. Щира любов до технологій

Учитель – людина дуже допитлива. І завдяки тому, що в нас є допитливість, нам цікаво, як буде працювати ця конкретно технологія в цьому конкретному класі, як учні поставляться до нової ідеї. Коли вчителю самому цікаво те, що він робить, він цікавий і учням.

«Цифровий» педагог захоплений своїм предметом і новими можливостями пояснити його учням.

У своїх пошуках він неминуче прийде до органічного використання технологій в освітньому процесі.

Шукайте онлайн-платформи, застосунки та програми, які вам самим подобаються. Учні тонко відчувають фальш, і не приймуть ваш урок, якщо ви з надривом ставитесь до цифрових інструментів навчання.

***

Докладніше про навички «цифрового» вчителя – дивіться у записі вебінару «5 головних навичок «цифрового» вчителя»:

Будь-яка людина, незалежно від її роду діяльності, незалежно від її професії, повинна володіти рядом умінь, які їй життєво необхідні. Суспільство диктує свої правила. На жаль, ми нікуди від цього не втечемо. Цифрова грамотність, цифрові навички – невід’ємна частина фахівця ХХІ століття.

УВАГА! Вийшов мій новий електронний посібник “50 смачних ідей для уроків”. Дивитися відеоогляд:

Дізнатися докладніше – натискайте на обкладинку книги: 

Можливо, вам також сподобається:

Посібник “Як зробити смачний, ароматний, кольоровий урок”

Доступний запис вебінару “Смачні фіглі для вчителя та учнів”

Електронні картки «Тренінг для мозку: комплекс вправ у ритмах природи»

One thought on “5 головних навичок «цифрового» вчителя

Add yours

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

Up ↑

%d блогерам подобається це: