Художня література є найпотужнішим способом зняти напругу, стрес. Це надійний терапевтичний засіб покращення фізичного стану, психологічного і духовного здоров’я.
В Оксфордському університеті провели експеримент з використанням популярних серед людей способів розслаблення і виходу із стресових станів, починаючи від прогулянок і музики і до банального прийому медичних заспокійливих препаратів.
Результати дослідження виявилися дуже цікавими. З’ясувалося, що якісніше і швидше за все знімає стрес читання книг.
Ефект релаксації проявляється вже після шести хвилин читання. Для нормалізації пульсу, розслаблення м’язів і виходу з напруженого стану людині достатньо прочитати лише кілька сторінок гарної книги.
Якщо приводити результати експерименту в цифрах, то читання знімає стрес у 68% випадків, музика – у 60%, чашка улюбленого чаю – у 54%, а прогулянка допомагає 42% учасників.
Знаючи про терапевтичну функцію художньої літератури, англійські автори Еллі Берту і С’юзен Елдеркін у 2015 р. видали бестселер «Книга як ліки. Швидка літературна допомога від А до Я». Ця книга пропонує надійний засіб боротьби з душевними недугами, розбитим серцем, гіркотою самотності, кризою середнього віку, проблемами і негараздами, що зустрічаються на життєвому шляху людини, а саме – бібліотерапію.

Статті розташовані в алфавітному порядку і озаглавлені назвами недугів, психологічних комплексів і просто негараздів, які зустрічаються в житті сучасного європейця, наприклад: «Головний біль», «Невпевненість у собі», «Себелюбство», «Злоба», «Ревнощі», «Марнотратство», «Божевілля від наукової фантастики» та ін.
Як ліки до кожного такого «недугу» читачеві пропонуються конкретні книги: «Десять книг для читання в підлітковому віці», «Десять романів для читання на відпочинку», «Десять кращих смішних романів» тощо.
Для прикладу наведу зміст статті про недуг, який особисто мене часто відвідує: «Безнадійний романтизм».
Спочатку Е. Берту і С. Елдеркін наводять симптоми «хвороби»: «Ви посипаєте своє ліжко пелюстками троянд. Чекаєте, що шанувальник прийде до вас під балкон співати серенади. Залишаєте в холодильнику коханого (коханої) ніжні записки. Готові проїхати тисячі кілометрів, аби зібрати в горах дику суницю і запропонувати її коханому (коханій) до сніданку».
Якщо ви знайшли в себе такі симптоми, то в якості ліків автори пропонують прочитати роман Л.П. Хартлі «Посередник». У ньому самотній нещасний герой Лео Колстон знаходить свій щоденник, який він вів у віці 12 років і, читаючи свої старі записи, розуміє, чому його життя не склалося, як романтичні ідеали перешкодили створити сім’ю, знайти кохання і друзів.
Висновок бібліолікарів: «Поховайте романтичні ідеали разом зі своїми юнацькими щоденниками. І рухайтеся далі».
Книга «Швидка літературна допомога від А до Я» читається легко, з усмішкою. Вона подарує вам багато хвилин задоволення і релаксу.
Отже, вислів: «Книга – кращий подарунок», – має цілком наукове обґрунтування.
Можливо, вам також сподобається:
Посібник “Як зробити смачний, ароматний, кольоровий урок”
Напишіть відгук